Niektoré veci sú jednoducho dané. Zem obieha okolo Slnka, dane platíme my štátu a nie naopak a Support Underground sa poväčšine zaoberá thrash a death metalom. Práve druhý menovaný žáner si osvojila úderka spoza rieky Morava nesúca názov Phylactery. No a ako to už býva v tomto svete zvykom, mojou úlohou bolo pozrieť sa bližšie na ich album Aeber.
Všetko to začne pekne zhurta bez akéhokoľvek varovania. Descent Into Madness predstavuje kapelu v tom najlepšom svetle. Valivý, prevažne v strednom tempe sa nesúci death metal, presahujúci hranice svojho žánru, pričom najvýznamnejší je presah smerom k technickým sféram. Taktiež možno zachytiť, čo to zo slamu a rovnako pravá noha občas zošliapne plynový pedál. V jednej sekunde počúvate riffy na kosť ožierajúce mäso, aby ich vzápätí vystriedali prešpekulované melodické pasáže. V nastolenom tempe môžeme pokračovať a dôjdeme k songu s poradovým číslom 3 …of August. Ešte drsnejší, rýchlejší a brutálnejší kúsok. Obzvlášť by som potom vypichol skvelý mizantropický slam výkrik. Vtedy ma skutočne niečo zahrialo pri srdci. A podobne to bude až do konca.
Celá nahrávka postupne odsýpa podľa už hore napísaného vzorca a jedinou výraznejšou výnimkou je skladba číslo 8, nesúca názov Forest Eternal. Najpomalší kúsok, chvíľami pôsobiaci až doom metalovým dojmom a „pokojnou“ pasážou uprostred. Inak všetko ostatné odznieva v strednom tempe s občasným zrýchlením. Tým máme možnosť počuť kompaktné a zároveň aj vyrovnané CD, nakoľko sú všetky piesne na približne rovnakej úrovni. Rozumej vysokej kvalitatívnej úrovni. Človeku sa až nechce veriť, že hlavný tvorca albumu bol v období tvorby ešte len tínedžer (či ešte stále je neviem 🙂 ).
Moderne znejúci death metal s množstvom brutálnych pasáží, občasne vyťahujúcich slam a s viacerými technickejšími vsuvkami. Inštrumentálna stránka je skutočne veľmi kvalitná a osobne neviem nájsť nič, čo by som jej vytkol. Rovnako ako aj celému albumu, nakoľko všetko funguje na výbornú- silné piesne, výborná a bohatá hudba, vyrovnaný album. Srdcia fanúšikov mŕtveho kovu by mali plesať radosťou. Tak ako plesalo to moje.
Lineup:
- Aleš “Seth” Krupica – spev
- Dominik Kure – gitary, vokály
- Tomáš Melichar – gitary
- Ján Blaha – basa
- Mirek Hanák – bicie
Tracklist:
- Descent into Madness
- The Contract
- …of August
- Diablo Code
- Confessor
- The Grand Abomination
- Nightfall
- Forest Eternal
- Asylum
- Under the Red Sun
- Acolytes of Plague
Rok vydania: 2018
Vydavateľstvo: Support Underground
Youtube ukážka:
Linky:
https://www.facebook.com/phylacteryband/
http://bandzone.cz/phylactery
https://phylactery.bandcamp.com/
https://www.youtube.com/channel/UCAiply4XS6PsOpMLwij0j2g
Hodnotenie: 5,5/6
Autor Janek Lovás:
Pre mňa doteraz veľká neznáma, o to príjemnejšie prekvapenie. Takto hodnotím svoj prvý kontakt s brněnskou bandou Phylactery. Kapelka fungujúca 4 roky vydáva svoje debutové CD u Support Undergorund. Na prvý pohľad výborne farebne prevedený digipack s výjavom apokalypsy. Vo vnútri digipacku koncertné foto kapely, v buklete nechýbajú texty a info o nahrávke.
Hudobne máme dočinenie s brutálnou odnožou death metalu, s množstvom moderných prvkov a s parádnym moderným zvukom. Hneď úvodný masaker “Descent into Madnes” nás ukážkovo uvedie do tvorby kapely – agresívny nástup, zapamätateľné gitarové riffy, často s melodickým motívom, sólová vyhrávka podfarbená klepačkou.
Gitary okrem spodkov často ukončujú riff na tenkých strunách, nechýbajú v brutal death metale typické pískačky. Trojka “…Of August” vypáli ako moderný deathcore, výborne znejúci hlavný hrubý vokál dopĺňa škrek a miestami aj “prasacia” vťahovačka. Výborné náklepy, zdvojené gitary, vyhrávky….kapela sa nebojí ani technickejších pasáží, napríklad vo výbornej motanici “Confessor”. Za zmienku stojí ešte doomová atmosféra v osmičke “Forest Eternal”, pomalá vec s jasne danou melódiou, síce sa konceptu albumu vymyká, ale prečo nie.
Veľmi rád konštatujem, že tých 37 minút, ktoré album trvá, je naozaj pestrých. Veľmi dobrá práca všetkých zúčastnených ! Takisto chválim zvuk nahrávky, v Sonidos štúdiu sa im podaril moderný, veľmi dobre znejúci zvuk, dostatočne brutálny a plastický, pritom maximálne zrozumiteľný.
V neposlednom rade chválim samotný label. Kto sleduje Koníkove aktivity, ten vie, že sa špecializuje na starú školu, takže s moderne znejúcim brutal death metalom krok dopredu, ja si myslím, že krok dobrý 🙂 Uvidím, čím nás label prekvapí nabudúce, možno sa dočkáme doom, či nebodaj black metalu – ja by som to rozhodne uvítal :-).
OK., suma sumárum – pre mňa príjemné prekvapenie, veľmi dobre vymyslený, zahratý a nahratý album.
Hodnotenie: 4,5/6