Thalarion patria medzi topku našej domácej scény. To dokázali aj na najnovšom albume Cryopreservation. Ten má potenciál zaujať aj ľudí, ktorým neholduje doommetalová muzika. Avšak oproti predošlému počinu sa v ich zostave udiala významná rošáda. Prečítajte si rozhovor s Jurajom ,,Thalom“ Grežďom a dozviete sa viac.
Zdravím Juraj, približne po troch rokoch Thalarion vypustili nový album Cryopreservation. Čo sú podľa teba jeho hlavné zbrane, čím môže získať nových ľudí?
Juraj Grežďo: Zdravím. Album „Cryopreservation“ vyšiel dva a pol roka od vydania predchádzajúceho diela „Dying On The Scorched Plains“.
Ako aj na každom staršom albume, aj tu sme sa sústredili na podmanivé melódie, rôzne spektrum emócií, celkovú atmosféru tej ktorej skladby. Popritom sme však nechceli stratiť tvrdosť. Skladby museli mať dynamiku a postupnú gradáciu, aby nespadli do fádnosti, ale držali pozornosť poslucháča do posledného tónu.
Od ktorého roku začali vznikať nové skladby?
Juraj Grežďo: Hlavným autorom všetkých songov je gitarista Peter Bartakovič. Prvú skladbu „Alta Melancholia (The Odyssey Pt.II)“ začal robiť už dva mesiace po vydaní predchádzajúceho albumu, čiže niekedy vo februári 2022.
Potom to už išlo pomerne rýchlo a ani sme sa nenazdali, deväťskladbový materiál bol hotový. Medzičasom sme dolaďovali aranžmány a najmä spevové linky.
Mohol by si niečo povedať o témach textov?
Juraj Grežďo: Texty sa v zásade nesú na vlne predchádzajúceho albumu „Dying…“. Ide o celú paletu osobných, ale aj fiktívnych zážitkov prenesených skrze emócie na papier.
Pohrávajú sa s pocitmi smútku, beznádeje, dotýkajú sa straty blízkeho človeka – jedným slovom, sú o smrti. Väčšina textov bola „šitých“ na mieru už vytvoreným skladbám, vopred napísané boli len dva texty. No aj tie sa museli upraviť, aby lepšie zapadli do hudby, tu a tam kopírovali konkrétnu melódiu.
V čom sa podľa teba odlišuje od Dying on the Scorched Plains?
Juraj Grežďo: Ťažké povedať. Obidva albumy sú rôznorodé, neťahajú sa v jednej línii, nedržia sa jednej hudobnej hranice. Sú také typické thalarionovské, kde sme vždy miešali viacero štýlov od gotiky, cez, doom, death, heavy, po thrash metal. Občas aj v rámci jednej skladby. Ale nám to tak vyhovovalo a páčilo sa nám to, inak by sme to nerobili, respektíve robili inak.
Možno „Cryopreservation“ nasal do seba oveľa viac pochmúrnej a ťaživej atmosféry oproti „Dying…“. Novinka nie je na jedno vypočutie, pri každom následnom počúvaní (ak dávaš dobrý pozor) tam objavíš nové veci. Nahrávanie tohto albumu bola hra s detailami.
Podobne ako pred dvoma rokmi pri reedícii vášho debutu Towards the Obscure Slumberland, aj tentokrát sa o vydanie postaral magazín Pařát. Bol Pařát prvá voľba, alebo ste uvažovali aj o nejakom inom vydavateľstve?
Juraj Grežďo: Hlavne Pařát už nie je magazín, ale vydavateľstvo. Áno, s Petrom sa nám výborne spolupracovalo ako na reedícii CD „Towards…“, tak aj na vydaní LP toho albumu, ktoré vyšlo v 2023. Pokiaľ si ľudia rozumejú a obe strany presne vedia, čo od vydania chcú, a čo vcelku očakávajú, nie je problém dohodnúť sa.
Isteže, nejaký kompromis a ústupok je potrebný aj v týchto prípadoch, ale to v konečnej fáze vedie k celkovej spokojnosti oboch strán, teda kapely a vydavateľa. Pařát má navyše vybudované isté zázemie na scény, kontakty po svete, čiže slovo dalo slovo…
V akých formátoch je nový album dostupný?
Juraj Grežďo: V Pařát Productions album vyšiel na CD. V decembri tohto roka vyjde aj na LP a MC, čiže pôjde o parádny vianočný darček. Inak, vyznávači digitálneho sveta si „Cryopreservation“ môžu vypočuť na všemožných digi platformách ako Spotify, Deezer, Shazam, Tidal, Apple Music, Amazon Music, YouTube Music atď.
V osobnom pokeci si mi spomínal, že album mal ohlas aj v zahraničí. Povedz viac.
Juraj Grežďo: Ešte sa to celé iba rozbieha, album predsa vyšiel iba nedávno.. Napriek tomu prichádzajú ohlasy z celého sveta, rozhovory do Portugalska, Brazílie, Talianska, myslím, že z Argentíny, Grécka… Je to fajn, keď našu hudbu vnímajú aj v iných kútoch sveta a nás to napĺňa pocitom, že sme to nerobili nadarmo.
Nový bubeník
Jednou z hlavných zmien je nový bubeník Juraj Bajzík. Prečo Peter už s vami nehrá? Bolo to pre veľkú vyťaženosť v Tublatanke?
Juraj Grežďo: Presne ako si povedal – pre veľkú vyťaženosť v Tublatanke. Museli sme odrieknuť nejednu akciu pre to, že Peter práve koncertoval s Tublatankou. V jeho prípade bolo nepochybne jasné, komu dá prednosť. A pokiaľ sme chceli hrať naživo, museli sme hľadať náhradu. A našim novým bubeníkom sa stal Juraj Bajzík.
Ako ste na Juraja narazili?
Juraj Grežďo: V rámci topoľčianskej metalovej komunity sme o sebe vedeli už dlho, keďže tu veľa muzikantov nie je, o to menej kvalitných bubeníkov a práve keď Peter Schlosser vypadával z možností pokračovať, Juraj sa vrátil z Nemecka (tam pracoval) na Slovensko a nemal žiadnu kapelu, tak sa toho s radosťou ujal. Do Thalarionu ho de facto priviedol náš nový gitarista Juraj Čakajda s ktorým kedysi Juraj Bajzík hrával v death metalovej bande Torment.
Koncerty-osobné otázky
Váš FB zatiaľ o koncertoch mlčí. Mohol by si povedať viac?
Juraj Grežďo: Tento rok máme iba jeden jediný koncert. Bude v Ostrave 14. septembra spolu so Silent Stream of Godless Elegy a Lunatic Gods. Pôjde o akciu starých páprdov 😀 , veríme však, že cestu tam si nájde aj mladé publikum.
Sú plány aj na nejaké väčšie veci? Predsa nový album by si zaslúžil aj prezentáciu v zahraničí.
Juraj Grežďo: Aktuálne nemáme žiadne iné plány, okrem vyššie spomenutého koncertu v Ostrave. Uvidíme, čo prinesie čas a či prídu nejaké pozvania.
Ako vyzerá tvoj súkromný život. Povolanie, záľuby a záujmy?
Juraj Grežďo: Môj súkromný život je krkolomný. Pre mňa je deň príliš krátky, aby som všetko stíhal. Čas musím deliť medzi 12-hodinové služby (pracujem ako zdravotník), rodinu (snažím sa dcéry brať kedykoľvek a kamkoľvek, nech niečo vidia, a zažijú) a Thalarion (tisíc vecí okolo toho).
Ak si nájdem chvíľu, rád chodím fotiť prírodu, hrady, čokoľvek, čo ma zaujme. Inak robím veci s grafikou, ak sa mi podarí, niečo napíšem, len sa k tomu už z nedostatku času nedokážem vrátiť.
Keď som tak pozeral na Metal-Archives, tak status „active“ svieti aj pri due Nailed Nazarene. Je šanca, že by vznikli nejaké oficiálne nahrávky?
Juraj Grežďo: Nemám tušenie, prečo tam svieti „active“, nespravujem tú stránku. Nailed Nazarene nie je aktívny, iba sme v roku 2021 opätovne nahrali staré demo z roku 1993, nič viac, nič menej. Nové nahrávky Nailed Nazarene nateraz nie sú v pláne.
A čo tvoja spisovateľská činnosť. Vydal si niečo nové od nášho posledného rozhovoru?
Juraj Grežďo: Písanie je zatiaľ uložené do ľadu a neodovzdal som nič okrem jednej poviedky. Od roku 2019 mám rozpísaný rukopis na tretie pokračovanie krimitrileru s Leom Legenom, lenže prišiel covid, bezmála nonstop som bol v práci, chodieval som vyčerpaný, nechcelo sa mi civieť do počítača a písať.
Rád by som sa k tomu niekedy dostal a napísal svoj ďalší román. Petronela je na tom omnoho aktívnejšie. Na konte má už trinásť romanticko-spoločenských románov, čo teda obdivujem ako toto stíha.
Ok, tak veľmi pekne ďakujem za rozhovor a poprosím ťa o nejaký ten odkaz pre čitateľov.
Juraj Grežďo: V mene Thalarion aj ja ďakujem za príjemný rozhovor. Vážim si to. Dúfam, že sa náš nový album bude ľuďom páčiť, nájdu si v tom to svoje, nechajú sa unášať na vlnách emócií a ťaživej atmosféry. Zostaňte verní metalu!
Youtube ukážka:
Linky:
https://www.facebook.com/thalarion.sk/
https://www.instagram.com/thalarion.band/
https://open.spotify.com/artist/3iqGLz8oXlHyvWYouRhjUw/
https://soundcloud.com/thalarion/
https://www.facebook.com/autorspisovatel/
http://juraj-thal.webnode.sk/