Nová vlna britského heavy metalu mala veľkú zásluhu na tom, že sa metalová muzika rozšírila do celého sveta. Hovoríme o období rokov 1979 až 1985. Niektorí jej predstavitelia sa udržali v širšom povedomí dodnes (Def Leppard, Iron Maiden). Ďalší majú obdobie najväčšej popularity už za sebou (Raven, Girlschool), no fanúšici ich úplne neopustili.
Samotné hnutie vzniklo v roku 1979, keď mnoho mladých ľudí začal nudiť punk a vrátili sa k počúvaniu tradičného hard rocku, a art rocku. Zároveň milovali zvuk Black Sabbath a chceli sa priblížiť k jedinej skutočnej metalovej kapele tej doby, Judas Priest. Ale mnohí na to technicky nemali a prijali údernosť, rýchlosť a jednoduchosť punku, alebo húpavosť boogie rocku. Objavilo sa mnoho kapiel po celej Veľkej Británii.
Angel Witch
Začať túto sériu spomienok na legendárne debuty NWOBHM tým, čo je pre mňa, ale aj pre väčšinu zberateľov a odborníkov to najlepšie, je možno trochu krátkozraké.
V médiách novinári dávajú často Angel Witch na druhé miesto za prvotinu Iron Maiden. Avšak, je to skôr tlak vydavateľa ako validný názor. Samotní Dianno a Straton z Maiden sa klaňajú debutu Angel Witch. Možno si pomyslíte, že si okamžite vystrieľam tromfy. No neviem si pomôcť.
Toto je tak nedocenený album, že by som nevydržal si ho nechať na záver. Angel Witch na svojom debute a vo svojej prvej zostave stvorili niečo, čo je tak výnimočné, že to funguje dodnes. Temný, technický heavy metal s tvrdým zvukom.
Virtuózna gitara, ktorá robila z mozgu kapely Kevina Heybournea doslova gitarového hrdinu, mení nálady a tempá spôsobom, čo nebol príliš bežný. Oni zobrali tú Sabbathovskú temnotu, dali ju do „judaspriestovského tempa“, občas trošku rock´n´rollu, glamu a teatrálnosti a galopu, ktoré neskôr prevzali už spomínaní Iron Maiden.
V Atlantis dostaneme až thrashmetalový riff, Sorcerers a Free Man sú artrockové balady, v Sweet Danger speed metal. Môj vrchol je tvrďárna Angel of Death, kde Kevinov „ječák“ sprevádza pasáž, ktorú si neskôr požičala Metallica v hite For Whom The Bell Tolls.
Toto je jeden z albumov, ktorému naozaj ani po desaťročiach nemôžete nič vytknúť. A písal dejiny. Komerčne to žiaľ nevyšlo. A to, že sa po tomto debute A.W. stali obeťou nekonečných zmien v zostave (v Angel Witch neskôr hrali aj bývalí, alebo budúci členovia Exodus, Die Krupps a Haathen), im uškodilo najviac. Pretože ich ďalšie platne a demá sú veľmi kvalitné.
Zhrnuté a podčiarknuté
Vypočujte si to a dajte mu čas. Nie je to jednoduché počúvanie, ale stane sa Vám láskou na celý život. Magnum Opus za plný počet bodov. Po ňom si dajte aj ďalšie platne. Stoja za to.
Lineup:
- Kevin Heybourne – spev, gitary
- Kevin (Skids) Riddles – basa, klávesy, doprovodné vokály
- Dave Hogg – bicie, perkusie
Hostia:
- Sev Lewkowicz – klávesy
Tracklist:
- Angel Witch
- Atlantis
- White Witch
- Confused
- Sorcerers
- Gorgon
- Sweet Danger
- Free Man
- Angel of Death
- Devil’s Tower [instrumental]
Rok vydania: 1980
Vydavateľstvo: Bronze Records
Youtube ukážka:
Linky:
http://www.angelwitchcoven.com/
https://www.facebook.com/angelwitchofficial/
https://angelwitch.bandcamp.com/
Foto kapela: By Lewismaster – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11998305