Deň ôsmy december sa zapísal do histórie rockovej hudby dvoma tragickými udalosťami, ktoré sa dokonca veľmi podobajú. Tá tretia má s nimi tiež niečo spoločné. Predstavujú večný konflikt medzi dobrom a zlom, hovoria o strachu z iracionálneho násilia a práve, ba dokonca povinnosti umelca šokovať, pokiaľ cíti, že je potrebné vážne sa zamyslieť nad ľudstvom jeho osudom.
8. december 2004
Presne pred dvadsiatimi rokmi prišiel o život Darrell Lance Abbott, známy ako Dimebag Darrell. Jeden zo zakladateľov legendárnej kapely Pantera je mnohými považovaný za najväčšieho metalového gitaristu všetkých čias. V štrnástich rokoch dostal zákaz zúčastňovať sa miestnych súťaží amatérskych gitaristov, pretože všetky vyhral.
Patril k americkej Generácii X, ktorá na sebe niesla traumu vietnamskej vojny.
V ten deň hral so svojou novou bandou Damageplan v Alrosa Villa Nightclub v americkom meste Columbus. Paranoidný schizofrenik Nathan Gale, ktorého kvôli tomu prepustili zo služieb námornej pechoty, sa počas prvej skladby vrútil s pištoľou na pódium a tromi ranami zasiahol Dimebaga do hlavy.
O život prišiel aj šéf ochranky skupiny, jeden fanúšik a zamestnankyňa klubu, ktorí sa hrdinsky vrhli na útočníka.
Zranení boli ešte ďalší traja ľudia. Privolaná polícia nepríčetného muža hneď po svojom príchode zastrelila a konštatovala Darrellovu smrť. Nathan Gale konal z dôvodu svojich rôznych morbídnych presvedčení, ale žiadne sa oficiálne nepotvrdilo.
Diamond Darrell, ako si najskôr hovoril, založil glam metalovú kapelu Pantera v texaskom meste Arlington v roku 1981 spolu so svojím starším bratom Vinnie Paulom, ktorý hral na bicie. Neskôr ich pritiahol thrash metal skupín ako Slayer, Exodus, Megadeth, Exhorder a Metallica.
Deväť rokov po sformovaní sa Pantera dočkala svojho prvého komerčného úspechu vďaka albumu Cowboys From Hell a následne sa stala kľúčovým tvorcom post-thrashového subžánru, nazvaného groove metal.
Ten doviedli k dokonalosti na nahrávke Vulgar Display Of Power z roku 1992, ktorá zrazila metalový svet definitívne na kolená. Časopis Rolling Stone ju v roku 2017 zaradil na 10. miesto v rebríčku „100 najlepších metalových albumov“.
V roku 2003 sa kapela rozpadla. V súčasnosti prežíva určitý reunion. Darrell Lance Abbott (* 20. august 1966, Ennis, Texas, USA – † 8. december 2004, Columbus, Ohio, USA)
8. december 1980
V ten deň bol v New Yorku zastrelený anglický hudobník John Lennon, bývalý člen Beatles. Jeho vražda otriasla celým svetom, aj tým za železnou oponou. S Paulom McCartneyim vytvorili legendárnu skladateľskú dvojicu, ktorá výrazne ovplyvnila vývoj modernej populárnej hudby.
O piatej popoludní odchádzali John a Yoko z apartmánového domu Dakota na Manhattane, kde spolu bývali.
Pred budovou rozdali niekoľkým fanúšikom autogramy. Jeden z nich vtedy odfotografoval Johna Lennona, ako podpisuje obal svojho albumu Double Fantasy mladíkovi, ktorý bol neskôr identifikovaný ako Mark David Chapman. Večer okolo jedenástej hodiny sa John vracal zo štúdia domov a duševne narušený Chapman, ktorý tam celý čas čakal, ho chladnokrvne zavraždil štyrmi výstrelmi z revolveru.
Potom si pokojne sadol na okraj chodníka a čítal si knihu ,Kto chytá v žite’. Svoj zločin plánoval dlhé mesiace a bol za neho odsúdený na doživotie. Mark David Chapman bol veľkým fanúšikom kapely z Liverpoolu, ale rozzúril ho Lennonov výrok z roku 1966, že ,Beatles sú populárnejší ako Ježiš’ a začal nenávidieť jeho životný štýl. Povedal, že k morbídnemu činu ho inšpirovala fiktívna postava Holdena Caulfielda z románu J.D. Salingera ,Kto chytá v žite’ a prikazovali mu to hlasy v jeho hlave.
Neskôr tvrdil, že to urobil len preto, aby sa stal slávnym.
Tvorba Beatles zahŕňa pop, indickú hudbu, psychedéliu a hard rock. Inšpirovali sa aj klasickou hudbou a často využívali inovatívne nahrávacie techniky. V roku 1963 ich
nesmierna popularita spôsobila fenomén, ktorý dostal názov ,Beatlemania’.
Koncom 60. rokov vzbudil John Lennon na celom svete veľký rozruch, keď na protest proti vietnamskej vojne vrátil britskej kráľovnej Alžbete II. Rad britského impéria. Po presťahovaní sa z Británie do New Yorku v roku 1971 jeho kritika tohto konfliktu pokračovala, čo vyústilo do trojročných pokusov zo strany Nixonovej administratívy o jeho deportáciu z USA.
Z tohto dôvodu sa objavila teória, že Lennonova vražda mala politické pozadie. John Winston Lennon (* 9. október 1940, Liverpool, Spojené kráľovstvo – † 8. december 1980, New York, New York, USA).
8. december 1943
V tento deň sa narodil americký básnik a spevák kapely The Doors Jim Morrison. Považujú ho za jedného z najcharizmatickejších frontmanov hudobnej histórie. Už počas života sa stal modlou generácie, ktorá odmietala vojnu vo Vietname, rockovým šamanom a sexsymbolom.
Jim a klávesista Ray Manzarek stáli v roku 1965 pri vzniku kultovej skupiny z Venice Beach v Los Angeles, ktorá nikdy nemala basgitaristu. Jej názov si zvolili podľa autobiografickej knihy The Doors Of Perception (dvere vnímania), ktorú napísal anglický spisovateľ a filozof Aldous Huxley a ktorá rozpracúva jeho psychedelický zážitok pod vplyvom meskalínu. Toho inšpiroval krajan William Blake.
Slovné spojenie ,dvere vnímania’ bolo pôvodne metaforou, ktorú napísal Blake vo svojej knihe The Marriage Of Heaven And Hell z roku 1790. Morrisonov sugestívny spev spolu s psychedelickou existenciálnou poéziou jeho textov, zvukom Manzarekových klávesov a jazzovou gitarou Robbyho Kriegera okamžite zasiahla a ovplyvnila celú generáciu poslucháčov rockovej hudby aj v Európe.
Jimovi sa podarilo čiastočne vymaniť z drogovej a alkoholovej závislosti a v roku 1971 sa skupina opäť dostala na vrchol vďaka vynikajúcemu albumu L.A.Woman, na ktorom vyniká najmä skladba Riders On The Storm.
Po jeho vydaní odišiel Jim Morrison do Paríža, aby si od všetkého oddýchol a mohol sa sústrediť na písanie poézie. V USA čelil súdnym sporom za verejné pohoršovanie, obscénne vystupovanie na pódiu a o otcovstvo.
O pár mesiacov neskôr ho našla mŕtveho vo vani v ich parížskom byte jeho životná láska a ,vesmírna družka’ Pamela Courson. Príčinou smrti vraj bolo zlyhanie srdca, ale o tom sa špekuluje ešte aj dnes, keďže pitva nebola nikdy vykonaná.
Sam Bernett, zakladateľ a manažér nočného klubu Rock ‚n‘ Roll Circus potvrdil, že Morrisona našiel v bezvedomí na toaletách po údajnom predávkovaní heroínom okolo 2:00 ráno a jeho telo odniesli z klubu dvaja muži, ktorí sa vydávali za drogových dealerov.
Jim mal len 27 rokov, čím sa stal ďalším členom nechválne známeho Klubu 27, ktorý sa stal terčom konšpiračných teórií. Človek údajne až v tomto veku naozaj dospieva a vytvorí svoje najlepšie diela. Patria tam Brian Jones, Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jean-Michel Basquiat, Kurt Cobain, Amy Winehouse, ale aj spomínaná Pamela Courson. Niektorí ľudia veria, že Jim stále žije niekde v ústraní.
Je pochovaný na slávnom parížskom cintoríne Père-Lachaise a jeho hrob som navštívil dva razy. Odpočíva tam mnoho významných osobností, napr. Oscar Wilde, Édith Piaf, Fryderyk Chopin, Molière, či Honoré de Balzac.
Režisér Oliver Stone natočil v roku 1991 o skupine skvelý film s názvom The Doors. Jima Morrisona bravúrne stvárnil Val Kilmer. James Douglas Morrison (* 8. december 1943, Melbourne, Florida, USA – † 3. júl 1971, Paríž, Francúzsko)
Koláž:
Dimebag: April Ashford-Forsythe – DimeBag Darrell and Matthew; CC BY 2.0; Wikimedia
Jim Morrison: Von SK49 – Diese Datei wurde von diesem Werk abgeleitet: JimMorrisonJürgenSchuschkeMemorial.JPG, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=144466258
John Lennon: https://digital.library.ucla.edu/catalog/ark:/21198/zz0002pv3r, CC BY 4.0, Wikimedia