Včera (28. februára) bol vydaný nový album jedného z najikonickejších metalových zoskupení súčasnosti – Avantasie Tobiasa Sammeta. Jeho názov je Here Be Dragons. To je dobrý dôvod, aby sme sa opäť pozreli na ich históriu. Tentokrát zmapujeme obdobie od roku 2012 až dodnes.
The Ghostlights saga
V roku 2012 začal Tobi s prácou na novej ságe Avantasie, ktorá dostala názov The Ghostlights saga. Na oficiálnom webe oznámili, že názov albumu bude The Mystery of Time a termín vydania stanovili na 30. marca 2013. Išlo o prvú nahrávku, na ktorej sa podieľal nemecký filmový orchester Babelsberg. Medzi hosťami boli aj ľudia ako bubeník Russell Gilbrook, gitaristi Bruce Kulick, Oliver Hartmann a Arjen Anthony Lucassen. Ďalej účinkovali: Joe Lynn Turner, Biff Byford, Michael Kiske, Ronnie Atkins, Eric Martin, Bob Catley a Cloudy Yang.
Takto Tobias porovnal prístup pri tvorbe The Mystery of Time s minulosťou:
- ,,V minulosti som spravil tú chybu, že som vydal dve albumy naraz (The Wicked Symphony a Angel of Babylolon) a preto tretia časť príbehu (The Wicked Trilogy) nasledovala hneď za druhou. Všetci mi vtedy hovorili, že to bolo trochu riskatné rozhodnutie – a musím teraz uznať, že vydať dve nahrávky po sebe bol omyl.“
Na otázku, či najprv vytvorí príbeh a potom hudbu, alebo tvorí všetko súčasne uviedol:
- ,,Súčasne… Vlastne je to tak, že vždy sa snažím prostredníctvom každej piesne vykresliť určitý obraz. Chcem, aby ľudia použili svoju vlastnú predstavivosť…“
Daná nahrávka prvýkrát vstúpila do americkej hitparády Billboard.
V období apríl – august 2013 prebehlo aj veľkolepé svetové turné. Pozostávalo z tridsiatich koncertov. Na 7 európskych festivaloch Avantasia vystúpila ako headliner. Okrem toho sa objavili aj na jednom festivale v Kanade a zahrali aj klasické koncerty v Južnej Amerike, Japonsku, Rusku, Nemecku, Švajčiarsku, Taliansku a Holandsku – všetky trvali až tri hodiny.
Zostavu turné tvorili speváci Tobias Sammet, Michael Kiske, Ronnie Atkins, Eric Martin, Bob Catley, Thomas Rettke, Amanda Somerville a hudobníci Sascha Paeth, Oliver Hartmann, Miro, Andre Neygenfind a Felix Bohnke.
Tobias povedal: „Chcel by som, aby to bola najväčšia vec, akú ste kedy videli. Rád by som priviedol viac vokalistov, hral dlhšie koncerty a urobil z toho obrovskú rockovú operu. Milujem ,,headlinovať“ festivaly. Za 90 minút prevalcuješ publikum a nakopneš im zadnice. Ale rád by som urobil aj naše vlastné, halové turné, pretože môže byť viac orientované na Avantasiu a jeden koncert môže trvať tri hodiny…“
Zároveň to bol rok, keď prvýkrát vystúpili aj na Slovensku, a to na festivale Rock pod Kameňom v Snine.
Keď do konca turné ostávali dva koncerty, Sammet usporiadal tlačovú konferenciu, na ktorej oznámil, že v roku 2014 Avantasia zahrá ako headliner na známom festivale Wacken Open Air. Zároveň uviedol, že pôjde o rozlúčkové vystúpenie, keďže v blízkej budúcnosti sa neplánujú žiadne ďalšie aktivity jeho družiny.
Ghostlights
Nasledovník The Mystery of Time – Ghostlights bol vydaný 29. januára 2016. Hosťovali na ňom gitaristi Bruce Kulick a Oliver Hartmann a ako speváci sa predstavili Jørn Lande, Michael Kiske, Dee Snider, Geoff Tate, Marko Hietala, Ronnie Atkins, Sharon den Adel, Bob Catley, Robert Mason a Herbie Langhans
Daná platňa dosiahla rekordné pozície v mnohých svetových rebríčkoch. Medzi nimi aj v americkom Billboarde.
Turné na jej podporu bolo doposiaľ najväčšie, aké kedy Avantasia absolvovala. Podľa oficiálnej webovej stránky pozostávalo z približne 40 koncertov v Európe, Severnej Amerike, Južnej Amerike, Kanade, Japonsku, Rusku a Škandinávii. Jeho súčasťou bolo aj vystúpenie v Banskej Bystrici.
S výnimkou 8 hlavných vystúpení na európskych letných festivaloch, každý koncert trval viac ako tri hodiny. Súbor bol takmer rovnaký ako na predchádzajúcom turné, no pribudli Jørn Lande a Herbie Langhans. Aj tentokrát Tobias vo vyjadreniach naznačil, že Ghostlights World Tour môže byť na dlhú dobu poslednou aktivitou projektu.
The Moonglow saga
V marci 2018 zverejnil Sammet na svojom Facebooku príspevok, podľa ktorého začal tvoriť 8. štúdiovú nahrávku.
Desiateho októbra Nuclear Blast oficiálne oznámil, že nový album Moonglow vyjde 15. februára 2019 a budú na ňom hosťovať Jørn Lande, Geoff Tate, Ronnie Atkins, Hansi Kürsch, Bob Catley, Michael Kiske, Candice Night, Eric Martin a Mille Petrozza.
Nahrávka obsahovala aj pieseň The Raven Child, kde bolo počuť aj harfu.
Tobias v rozhovore pre magazín Spark:
- ,,S harfou prišiel Miro, ktorý sa vždy stará o všetky orchestrálne prvky a aranžmány. Najprv použil sample harfy a neznelo to vôbec zlé. Potom prišiel s nápadom, žeby bolo najlepšie použiť starú keltskú harfu. No ale kde takú harfu zohnať, nie? Tak sme prešli YouTube a narazili na jednu hráčku, oslovili ju a výsledkom je, že na Moonglow je skutočná keltská harfa.“
Následne album sprevádzalo Moonglow World Tour 2019 pozostávajúce z 29 koncertov v Európe, Austrálii, Spojených štátoch a Južnej Amerike, ktoré sa uskutočnili od marca do júna 2019. V rámci neho Avantasia dorazila aj na Slovensko, do Prešova.
V marci 2020 Tobias zverejnil, že sa chystá začať pracovať na nástupcovi albumu Moonglow. Tvorba nových piesní prebiehala počas rokov 2020 a 2021. Celé to vyšlo 21. októbra 2022 pod názvom A Paranormal Evening with the Moonflower Society a hosťovali na ňom Floor Jansen, Jørn Lande, Michael Kiske, Ralf Scheepers, Bob Catley, Geoff Tate, Eric Martin a Ronnie Atkins.
Neskôr o ňom Tobias porozprával:
4. ,,Väčšina nahrávok a tiež väčšina skladieb vznikla počas lockdownu. Hrozná situácia, ale musím priznať (a teraz sa cítim takmer trochu vinný), že môj život (samozrejme, celý hudobný priemysel išiel dolu vodou) to až tak neovplyvnilo, pretože som aj tak samotár…“
Ďalej dodal:
,,Je to presne moja osobná vízia, pretože väčšinu tých vecí som vymyslel ja. Dokonca aj aranžmány, veľa zborov som robil sám… Okrem toho sedem z jedenástich piesní som naspieval iba ja, dokonca aj sprievodné vokály, niekedy osemdesiat skladieb, ako to robil Freddie Mercury. Nebolo to z tohto dôvodu, že by som si nemohol dovoliť zbor, ale preto, že som sedel v štúdiu a spieval piesne Journey alebo Queen, pretože ma jednoducho bavilo opäť spievať.“
Here Be Dragons
Rok 2025 je rokom, keď uzrel svetlo sveta desiaty (zatiaľ posledný) album Here Be the Dragons. Jeto prvotina Avantasie pod vydavateľstvom Napalm Records. Obsahuje 10 piesní a obal evokuje niečo ako Rhapsody of Fire.
Takto ho okomentoval Tobias:
,,Zatiaľ čo moje predchádzajúce platne mi umožnili vypustiť zo seba veľa, tentoraz som sa vrhol do tvorivej záplavy a vytvoril desať samostatných hudobných obrazov, ktoré sa zázračne spojili do, podľa mňa, najucelenejšej kapitoly v histórii Avantasie. Všetko som robil presne tak, ako som chcel, pristupoval som k albumu s neutíchajúcim odhodlaním a bezstarostnosťou, ktorá pripomínala moje začiatky dávno pred Metal Operou, keď som sa cítil nezastaviteľný a nechal som inštinkt jednoducho písať piesne.“
„Tobias Sammet je jedným z najvplyvnejších a najplodnejších umelcov, akých kedy tento žáner vyprodukoval. Vďaka svojej bezhraničnej kreativite a neochvejnému odhodlaniu vytvoril s Avantasiou jednu z najpozoruhodnejších formácií na svete. Sme nadšení, že môžeme spoločne stanoviť ďalší míľnik v ich histórii a sme pripravení maximálne propagovať pripravovaný album Avantasie po celom svete! Vitaj, Tobi!“ – a to o začiatku ich spolupráce povedal Thomas Caser, výkonný riaditeľ Napalm Records.
Medzi hosťami nechýbajú ľudia ako Michael Kiske, Ronnie Atkins, Bob Catley, no nájdeme tam aj týchto umelcov. Tommy Karevik, Roy Khan (obaja predtým na albumoch Avantasie nikdy nespievali a ako vieme – jeden je súčasný, druhý bývalý spevák Kamelot).
Albumy Avantasie:
- The Metal Opera (2001)
- The Metal Opera Pt. II (2002)
- The Scarecrow (2008)
- The Wicked Symphony (2010)
- Angel of Babylon (2010)
- The Mystery of Time (A Rock Epic) (2013)
- Ghostlights (2016)
- Moonglow (2019)
- A Paranormal Evening with the Moonflower Society (2022)
- Here Be Dragons (2025)
Citáty:
1,2: Spark 4 2013
3: Spark 2 2019
4. https://tuonelamagazine.com/interview-with-avantasia-i-enjoyed-singing-again/
Predošlé diely článku:
- Avantasia Tobiasa Sammeta – ťažký, ale epický začiatok
- Avantasia Tobiasa Sammeta: EP Lost in Space – album Angel of Babylon